Την Τρίτη 12 Ιανουαρίου 2016 οι μαθητές της Α΄τάξης επισκέφτηκαν το Αρχείο Χαρτογραφηκής Κληρονομιάς στην Άνω Πόλη. Εκεί παρακολούθησαν μία παρουσίαση 16 σημαντικών χαρτών από όλη την ανθρώπινη ιστορία και κατόπιν ο κάθε μαθητής ζωγράφισε το δικό του χάρτη. Στη συνέχεια, με τη συνοδεία 3 καθηγητών τους, περιηγήθηκαν στην περιοχή των δυτικών τειχών της Άνω Πόλης. Τα περισσότερα παιδιά συνειδητοποίησαν ότι δεν έχουν περπατήσει την πόλη και ότι δεν γνωρίζουν την ιστορία της Θεσσαλονίκης. Εκτός από ευχάριστη, οι μαθητές μας έκριναν την επίσκεψη αυτή και πολύ χρήσιμη. Αργότερα στο σχολείο τα παιδιά κατασκεύασαν αφίσσα με τις προτιμήσεις τους για τους χάρτες, την οποία χάρισαν στους υπαλλήλους του Χαρτογραφικού Αρχείου σε ένδειξη ευγνωμοσύνης.