ΜΟΥΣΕΙΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ - ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ

Στις 13 Φεβρουαρίου 2018 οι μαθητές της Γ' τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα καθώς και το Εκκλησιαστικό Μουσείο. Στο Εκκλησιαστικό Μουσείο, το οποίο βρίσκεται στο μητροπολιτικό ναό του Αγίου Γεωργίου του Παλαμά, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν εικόνες της υστεροβυζαντινής περιόδου και να θαυμάσουν το μεγαλείο της Ορθόδοξης παράδοσης.

Ο χώρος μπορεί να είναι μικρός - καθώς δεν υπάρχουν μεγάλες κτιριακές υποδομές - αλλά ο φωτισμός σε συνδιασμό με τα υπέροχα χρώματα των τοίχων και την εύστοχη τοποθέτηση των ενθεμάτων συντελούν σε μία άρτια καλλιτεχνική έκθεση.Θερμές ευχαριστίες στον παραστατικό και ευγενικό οικοδεσπότη κ. Μουμιδάκη για την κατατοπιστική ξενάγηση.

Στην συνέχεια μαθητές και καθηγητές επισκέφτηκαν την κρύπτη του Μακεδονικού Αγώνα και το ομόνυμο Μουσείο, το οποίο βρίσκεται ακριβώς δίπλα από το Μητροπολιτικό Ναό. Στο Μουσείο Μακεδονικού Αγώνα οι μαθητές έγιναν οι ίδιοι ξεναγοί και παρουσίασαν σε ομάδες εργασίες βασισμένες σε εκπαιδευτικό υλικό του μουσείου. Έμειναν ενθουσιασμένοι μ' αυτήν την πρωτότυπη ιδέα και ευχαρίστησαν θερμά τους εμπνευστές του προγράμματος και κυρίως την κ. Πάλλα !

Ήταν από τις ωραιότερες επισκέψεις που έχουμε κάνει ποτέ, δήλωσαν οι μαθητές μας.