Δίκτυο σχολείων "Ο αστερισμός των Μουσών"

Το δίκτυο σχολείων λειτουργεί υπό την αιγίδα της ΔΔΕ Αν. Θεσσαλονίκης  και υπό την επιστασία του κ. Αντώνη Κωνσταντινίδη, συμβούλου μουσικής Ανατ. Θεσσαλονίκης.
Διδακτικοί/παιδαγωγικοί στόχοι του δικτύου:
Ανάπτυξη καλλιτεχνικών και μουσικών δεξιοτήτων, καλλιέργεια δημιουργικότητας, ανάπτυξη του πνεύματος συνεργασίας και της ευγενούς άμιλλας, ενεργητική συμμετοχή, κοινωνικοποίηση, παροχή περισσότερων καλλιτεχνικών ερεθισμάτων και τη δημιουργία περισσότερων κινήτρων για την ενασχόληση με την τέχνη της μουσικής, ενεργοποίηση της θέλησης για μάθηση, σύνδεση της τέχνης με τη ζωή και την επικαιρότητα.
               Η καινοτομία του προγράμματος έγκειται στη διδασκαλία της μουσικής μέσα από γνωστές και δημοφιλείς μελωδίες, που νοηματοδοτούν την συγκεκριμένη τέχνη διά του συσχετισμού με άλλες τέχνες. Η σύμπραξη με άλλα σχολεία παρέχει επιπλέον κίνητρα στους/στις μαθητές/-ήτριες για καλλιεχνικές ενασχολήσεις και συμβάλλει στην επαγγελματική ανάπτυξη των διδασκόντων/-ουσών καθηγητών/-τριών.