Την Παρασκευή στις 8 Απριλίου 2016, φιλοξενήσαμε στο σχολείο μας περίπου 40 μαθητές/τριες  του 1ου Γυμνασίου Ξάνθης με τις καθηγήτριές τους. Μας παρουσίασαν πειράματα Φυσικής, τα οποία παρακολουθήσαμε με μεγάλο ενδιαφέρον επειδή θύμιζαν όλα παιχνίδι και δεν είχαν τη συνηθισμένη σχολική επισημότητα. Μας εντυπωσίασε το πως είχαν μοιράσει τους ρόλους και το πόσο συνεπής ήταν ο καθένας τους σ΄αυτούς.Την παρουσίαση των πειραμάτων, έκλεισε ένας δικός μας μαθητής, ο οπίος φρόντισε να μας παρουσιάσει το κινητηράκι που κατασκεύασε ο ίδιος. Ακολούθησε ανταλλαγή απόψεων και συζήτηση μεταξύ των μαθητών, καθώς και κέρασμα για το οποίο είχε φροντίσει ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας.

Η μέρα ήταν ηλιόλουστη και ευχάριστα ανοιξιάτικη. Αυτό σήμαινε ότι δεν θα μπορούσε να λήξει παρά μόνον με έναν ποδοσφαιρικό αγώνα μεταξύ των δύο σχολείων. Όπερ και εγένετο.Ήταν μία ευχάριστη διαφορετική Παρασκευή !!!