Επίσκεψη στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή

Την Πέμπτη 1 Φεβρουαρίου 2018 η Γ΄τάξη του σχολείου μας επισκέφτηκε την Αμερικανική Γεωργική Σχολή. Οι μαθητές μας εντυπωσιάστηκαν από την ευρυχωρία των αιθουσών, το όμορφο φυσικό περιβάλλον, τον άρτιο εξοπλισμό της Σχολής καθώς και από την εκτεταμένη εφαρμογή πρακτικής άσκησης των μαθητών της. Οι περισσότεροι δήλωσαν ότι δεν φαντάζονταν πως υπήρχαν τόσο διαφορετικά σχολεία. Η επίσκεψη αυτή έγινε στα πλαίσια προγράμματος με το οποίο η Σχολή θα επέλεγε έναν αριθμό μαθητών από Γυμνάσια της Θεσσαλονίκης για συμμετοχή τους σε δωρεάν σεμινάρια. Η μαθήτρια του σχολείου μας Χρυσαφίδου Νικολέτα αποφάσισε να συμμετάσχει σ'αυτήν τη διαδικασία, παρουσίασε την εργασία που της ζητήθηκε και επιλέγη για τα σεμινάρια.