Eπίσκεψη στο Μουσείο Ψευδαισθήσεων

Την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου 2022 οι μαθητές/-τριες της Α' τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Μουσείο Ψευδαισθήσεων, στα Λαδάδικα Θεσσαλονίκης. Κατά την επίσκεψη τους τα παιδιά συμμετείχαν σε ένα παιχνίδι ανακάλυψης, με σκοπό να κατανοήσουν τις ψευδαισθήσεις. "Τα σχολικά μαθήματα όπως τα μαθηματικά, η φυσική, η ιστορία είναι η εξήγηση πίσω από τις ψευδαισθήσεις. Η αλήθεια που καλείται να γνωρίσει το παιδί, αποτελεί αφορμή για έναν παραγωγικό διάλογο ανάμεσα στις επιστήμες και το παιχνίδι. Όπως ακριβώς είναι και ο σκοπός κάθε σύγχρονου μουσείου. Να δημιουργεί δηλαδή έναν διάλογο μεταξύ των επισκεπτών και των εκθεμάτων του... Οι ψευδαισθήσεις εκτός από το να μας διασκεδάζουν είναι αφορμή για προβληματισμό: κάποιες φορές η πραγματικότητα που αντιλαμβανόμαστε απέχει από αυτό που πραγματικά συμβαίνει γύρω μας.Στο Μουσείο Ψευδαισθήσεων η ψευδαίσθηση γίνεται μαγεία και η επιστήμη παιχνίδι!"