Μη φοβάσαι ! Μίλα ! Δώσε τέλος στο Σχολικό Εκφοβισμό !

Όλο και συχνότερα ακούμε για το φαινόμενο του Σχολικού Εκφοβισμού ή αλλιώς bullying. Τι πραγματικά όμως είναι αυτό ; Πανελλήνια έρευνα έδειξε ότι ο Σχολικός Εκφοβισμός αποτελεί ένα σοβαρό κοινωνικό πρόβλημα που ταλαιπωρεί πολλά παιδιά, γονείς και σχολεία. Ο εκφοβισμός μπορεί να συμβεί στο καθέναν ! Είναι υπόθεση που αφορά όλα τα παιδιά !

Αρκετοί είναι εκείνοι που πιστεύουν πως ο εκφοβισμός συμβαίνει μόνο όταν το παιδί ? δράστης επιτεθεί σπρώχνοντας και χτυπώντας το παιδί ? θύμα.  Αρκετές είναι οι φορές που τα παιδιά που εκφοβίζουν δεν χτυπούν και ούτε καν αγγίζουν τα παιδιά ? θύματα.  Στην εποχή μας που ολοένα και περισσότερα παιδιά ασχολούνται με το διαδίκτυο, οι κίνδυνοι έχουν αυξηθεί ραγδαία.  Ο διαδικτυακός εκφοβισμός, που έχει αρχίσει να λαμβάνει αρκετά υψηλά ποσοστά στις μέρες μας, αφορά τον εκφοβισμό, την απειλή, την ταπείνωση και την παρενόχληση παιδιών και εφήβων που δέχονται μέσω της χρήσης του διαδικτύου. Ο Σχολικός εκφοβισμός κάθε μορφής (σωματικός, λεκτικός, διαδικτυακός) δε θα σταματήσει, αν δεν κάνουμε κάτι για αυτό ΟΛΟΙ μας.

Ποιες είναι οι συνέπειες για τον θύτη και ποιες για το θύμα ;

Τα παιδιά που εκφοβίζονται

• έχουν περισσότερες πιθανότητες να υποφέρουν από κατάθλιψη.
  • έχουν συχνά τάσεις αυτοκτονίας σε ακραίες βέβαια περιπτώσεις.
  • είναι πιο πιθανό να παρουσιάσουν σωματικά συμπτώματα όπως πονοκεφάλους, ημικρανίες, δερματικά προβλήματα, έλκος, τρέμουλο,κρίσεις πανικού κλπ.
  • έχουν τις διπλάσιες πιθανότητες να εμφανίσουν ψυχοσωματικά συμπτώματα στην εφηβεία.
  • είναι πιο πιθανό να παρουσιάσουνμείωση της σχολικής απόδοσης.
  • έχουν αυξημένες πιθανότητες να παρατήσουν εντελώς το σχολείο.
  • έχουν περισσότερες πιθανότητες να αντιδράσουν με εξαιρετικά βίαιο τρόπο. Σε 12 από τα 15 περιστατικά στη δεκαετία του 1990, όπου μαθητές έριξαν πυρά στο σχολείο τους, οι σκοπευτές ήταν θύματα σχολικού εκφοβισμού
  • είναι πιο πιθανό να παρουσιάσουν αλλαγές στον ύπνο και τις διατροφικές συνήθειες.
  • είναι πιο πιθανό να μειωθεί το ενδιαφέρον τους για δραστηριότητες.

Τα παιδιά που εκφοβίζουν

• έχουν αυξημένες πιθανότητες κατάχρησης αλκοόλ και ναρκωτικών κατά την περίοδο της εφηβείας αλλά και ως ενήλικες.
  • είναι πιο πιθανό να εμπλακούν σε καυγάδες, βανδαλισμούς και να παρατήσουν το σχολείο.
  • είναι πιο πιθανό να έχουν προβλήματα με το νόμο όταν θα ενηλικιωθούν. Σε μια μελέτη το 60% των αγοριών που εκφοβίζουν στο Γυμνάσιο είχαν προβλήματα με το νόμο πριν συμπληρώσουν 24 έτη.
  • Επίσης αυτά τα άτομα όταν ενηλικιωθούν είναι πιο πιθανό να ασκούν βία στους συντρόφους τους και στα παιδιά τους και αδυνατούν να κρατήσουν τις φιλικές τους σχέσεις.

Πώς μπορούμε να αντιμετωπίσουμε τον σχολικό εκφοβισμό ;

Αν είσαι μαθητής μπορείς :

• Να μην μένεις σιωπηλός παρατηρητής σε φαινόμενα Σχολικού Εκφοβισμού, να μιλήσεις για αυτά στους γονείς και στους δασκάλους σου.
  • Όταν δέχεσαι μια τέτοια σύγκρουση θα πρέπει να είσαι ήρεμος. Θα πρέπει να μην φοβηθείς ή να θυμώσεις ώστε ο θύτης σε κάποια στιγμή να δει ότι δεν σε αναστατώνει με αποτέλεσμα να βαρεθεί και να φύγει.
  • Ακόμα πιο σημαντικό είναι να αποφεύγεις τέτοιου είδους καταστάσεις και να μην αντεπιτίθεσαι.
  • Να χρησιμοποιείς ευκαιρίες για θετική έκφραση της επιθετικότητας π.χ. μέσω του αθλητισμού αλλά και ανάπτυξης δεξιοτήτων.

Αν είσαι γονιός μπορείς :

• Να συζητήσεις με τα παιδιά σου για το θέμα του Σχολικού Εκφοβισμού και για το αν έχουν αντιληφθεί να συμβαίνουν τέτοια περιστατικά στο σχολείο ή στη γειτονιά.
  • Να παρατηρείς τη συμπεριφορά του παιδιού τους. Οποιαδήποτε ξαφνική αλλαγή στη συμπεριφορά του, στην όρεξη του, στον ύπνο του, στην γνώμη τους για κάποια άτομα, στη σχολική τους παρουσία, στη σχολική τους επίδοση πρέπει να σε προβληματίζει.
  • Εάν αντιληφθείς ότι το παιδί σου βιώνει Σχολικό Εκφοβισμό να συζητήσεις μαζί του.
  • Θα πρέπει να απενοχοποιήσεις το παιδί σου και να του εξηγήσεις ότι κανένας δεν έχει δικαίωμα να του φέρεται έτσι.
  • Να αναδείξεις στο παιδί τη σημασία που έχει η επικοινωνία με τον δάσκαλο και να εξηγήσουν τη διαφορά μεταξύ «καρφώματος» και «ζητάω βοήθεια».
  • Να θυμάσαι ότι στόχος είναι να βοηθήσεις το παιδί σου και όχι να τιμωρηθεί το άλλο παιδί.
  • Να επικοινωνήσεις με το δάσκαλο.
  • Να μην βάλεις το παιδί σε διαδικασίες αντεκδίκησης.
  • Σε κάθε περίπτωση μπορείς να τηλεφωνήσεις στην εθνική τηλεφωνική γραμμή 1056, δωρεάν και ανώνυμα η οποία είναι στελεχωμένη με κοινωνικούς λειτουργούς και ψυχολόγους και λειτουργεί όλο το εικοσιτετράωρο.

Ο Σχολικός Εκφοβισμός δε θα σταματήσει αν οι προσπάθειές μας δεν έχουν διάρκεια ! Ενημερώσου ! Αντίδρασε ! Σταμάτησέ το τώρα !

Είναι στο χέρι σου  !!!

Ποια δίκτυα υποστήριξης έχουν αναπτυχθεί για την αντιμετώπιση του φαινομένου ;

Στα πλαίσια αντιμετώπισης του φαινομένου έχουν αναπτυχθεί διάφορα δίκτυα υποστήριξης. Ενδεικτικά αναφέρουμε τα εξής :

www.hamogelo.gr

www.e-abc.eu

respect-diversity.org

www.epsype.gr

Δείτε ένα video για τον σχολικό εκφοβισμό.